Polski
中文繁體
English
Română

Terapia Komórkami Macierzystymi w Przypadku Leczenia Choroby Crohna Zatwierdzona w Europie

Komisja Europejska zatwierdziła Alofisel, wcześniej znany jako Cx601, terapię komórkami macierzystymi, która leczy złożone przetoki okołoodbytnicze, jedno z najbardziej ograniczających powikłań choroby Crohna. Alofisel został opracowany przez belgijską firmę biotechnologiczną TiGenix i jest licencjonowany dla japońskiej firmy farmaceutycznej Takeda. Jest to pierwsza terapia komórkami macierzystymi stworzona poprzez komórki macierzyste dawcy dopuszczona na rynek europejski, obecnie poszukująca zatwierdzenia w USA gdzie czeka się na wyniki w 2020.

Terapia komórkami macierzystymi stanowi alternatywną opcję dla pacjentów, którzy przeszli już wiele nieudanych operacji biologicznych. To może być mile widziane dla osób cierpiących na chorobę Crohna. Choroba ta jest przewlekłą chorobą zapalną układu pokarmowego i może powodować bolesne objawy, takie jak biegunka, ból brzucha, krew w odchodach, utrata masy ciała i zmęczenie. Szacuje się, że w samej UE dotkniętych zostanie 1,1 mln osób. Na razie jest to choroba nieuleczalna.

Alofisel wykorzystuje komórki macierzyste od dawców poprzez liposukcję. Przeprowadzono badanie na ponad 200 pacjentach w celu zbadania, czy terapia komórkami macierzystymi była w stanie zamknąć wszystkie przetoki i nie pozostawić żadnych widocznych miejsc infekcji na skanie rezonansem magnetycznym. W badaniu 50% pacjentów doświadczyło wszystkich zamknięć przetoki tylko po jednej dawce Alofiselu. Pojedyncza dawka wykazuje również o 42% większą skuteczność niż leczenie jakie otrzymywali wcześniej pacjenci (często połączeniu infliksymabu i immunomodulatorów).

Takeda planuje wkrótce uruchomić Alofisel w krajach UE, ponieważ zgoda na Alofisel była jednym z warunków jakie Takeda miała dla swojej oferty na zakup TiGenix. Takeda i TiGenix czekają teraz na zgodę władz na rozpoczęcie procesu przejęcia, co ma nastąpić w ciągu zaledwie kilku dni.

Źródło: https://labiotech.eu/medical/tigenix-alofisel-stem-cell-therapy/

Share This