Polski
Italiano
Română
繁體中文

Terapia komórkami macierzystymi w walce z chorobą Crohna zatwierdzona w Europie

⏲️2 min czytaj

Komisja Europejska zatwierdziła Alofisel, wcześniej znany jako Cx601, terapię komórkami macierzystymi, która leczy złożone przetoki okołoodbytnicze, jedno z najbardziej ograniczających powikłań choroby Crohna. Alofisel został opracowany przez belgijską firmę biotechnologiczną TiGenix i posiada licencję japońskiej firmy Takeda. Jest to pierwsza terapia komórkami macierzystymi stworzona za pośrednictwem komórek macierzystych dawcy, która otrzymała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Europie i obecnie oczekuje na zatwierdzenie w USA, oczekuje się, że stanie się to w 2020 roku.

Terapia komórkami macierzystymi w przypadku choroby Crohna stanowi alternatywę dla pacjentów, którzy przeszli już przez wiele nieskutecznych prób leczenia chirurgicznego. Dla osób cierpiących na chorobę Crohna może to być szansa na nowy rodzaj leczenia. Choroba Crohna jest przewlekłą chorobą zapalną układu pokarmowego i może powodować bolesne objawy, takie jak biegunka, ból brzucha, krew w kale, utrata masy ciała i zmęczenie. Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej dotyka ona 1,1 miliona ludzi. Na dzień dzisiejszy jest to choroba dożywotnia, której nie można wyleczyć.

Alofisel wykorzystuje komórki macierzyste od dawców poprzez liposukcję. Przeprowadzono badanie u ponad 200 pacjentów celem sprawdzenia, czy terapia komórkami macierzystymi była w stanie zamknąć wszystkie przetoki i nie pozostawić żadnych widocznych miejsc zakażenia, które można by zaobserwować w badaniu rezonansem magnetycznym. W badaniu 50% pacjentów doświadczyło zamknięcia wszystkich przetok tylko dzięki jednej dawce Alofiselu. Pojedyncza dawka wykazuje również o 42% większą skuteczność niż leczenie wcześniej otrzymywane przez pacjentów (często połączenie infliksymabu i immunomodulatorów).

Takeda planuje wkrótce wprowadzić Alofisel w krajach UE, ponieważ akceptacja leku była jednym z warunków, dla których Takeda miała ofertę nabyć TiGenix. Takeda i TiGenix czekają teraz na zgodę władz na rozpoczęcie procesu przejęcia, który stanie się faktem w ciągu kilku dni.

źródło: https://labiotech.eu/tigenix-alofisel-stem-cell-therapy/