Polski
Deutsch
Español
Français
Italiano
Português
Română
Русский
繁體中文

Najczęściej zadawane pytania

Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące komórek macierzystych i leczenia komórkami macierzystymi. Jeśli masz jakieś konkretne pytania, które nie zostały tutaj wymienione, skontaktuj się z nami tutaj, a my szybko odpowiemy.

Gdzie mogę skorzystać z leczenia komórkami macierzystymi?

Terapia komórkami macierzystymi nie jest powszechnie dostępnym sposobem leczenia, zwłaszcza w przypadku poważnych schorzeń. Przeprowadzono badania kliniczne, które wykazały zarówno bezpieczeństwo komórek macierzystych, jak i ich skuteczność w poprawie niektórych schorzeń.
Zabiegi z użyciem komórek macierzystych dla większości warunków nadal nie są dostępne w USA lub w większości Europy, ale istnieją lokalizacje w Azji, Panamie i niektóre w Wielkiej Brytanii. Uważamy jednak, że należy podkreślić, że jakość i bezpieczeństwo każdego ośrodka leczniczego różni się znacznie i należy je intensywnie badać przed poddaniem się leczeniu.

Czym są komórki macierzyste?

Mówiąc najprościej, komórki macierzyste są komórkami, które tworzą wszystkie inne komórki. Oznacza to, że tworzą one wszystkie lecznicze komórki w organizmie, ale są ograniczone zarówno pod względem liczby, jak i typów oraz ilości innych komórek, które mogą tworzyć.
Leczenie komórkami macierzystymi, poprzez wstrzyknięcie dodatkowych komórek macierzystych do organizmu, zapewnia impuls w układzie odpornościowym, który jest potrzebny do zajęcia się urazami spowodowanymi przez przewlekłe warunki i choroby. Istnieje wiele innych czynników, jak również, ale te komórki macierzyste mogą czasami przypomnieć organizmowi, że istnieje uraz, który wymaga leczenia i dostarczyć komórki niezbędne do pracy na uzdrowienie ciała.
Dla wszystkich tych przewlekłych i wyniszczających warunków, zwłaszcza tych o charakterze autoimmunologicznym lub zwyrodnieniowym, to leczenie komórkami macierzystymi nie zapewnia wyleczenia.
Terapia może przynieść ulgę od zaostrzających się objawów, a nawet odwrócić niektóre z nich, co jest więcej niż może zrobić obecna medycyna konwencjonalna.
Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki, zdolne do różnicowania się w określone typy innych komórek potrzebnych w organizmie.
Istnieje wiele rodzajów komórek macierzystych, które można określić na podstawie ich pochodzenia lub zdolności do różnicowania się. Pod względem zdolności do różnicowania wyróżnia się 5 ogólnych typów komórek macierzystych:

 • Totipotent
  Jest to zapłodnione jajo i jest uważane za totipotentne, ponieważ jest źródłem, z którego powstają wszystkie inne komórki.
 • Pluripotent
  Te komórki macierzyste mogą podzielić się na każdy rodzaj ludzkiej tkanki, a ich jedynym brakiem jest niezdolność do stworzenia całego organizmu w sposób, w jaki może to zrobić komórka totipotentna.
 • Multipotent
  Komórki te mogą różnicować się w ograniczony zakres typów komórek.
 • Oligopotentny
  Podobnie jak multipotencjalne komórki macierzyste, mogą one różnicować się w bardziej ograniczony zakres podobnych typów komórek.
 • Unipotentny
  Te komórki macierzyste mogą różnicować się tylko w jeden rodzaj komórek.

Drugim ważnym sposobem definiowania komórek macierzystych jest ich pochodzenie. Komórki macierzyste mogą być albo embrionalne, występujące tylko w zarodku, albo somatyczne/dorosłe. Aby dowiedzieć się więcej o istotnych różnicach między komórkami macierzystymi zarodkowymi i dorosłymi, kliknij tutaj.

Czym są dorosłe komórki macierzyste?

Dorosłe komórki macierzyste określają wszystkie komórki macierzyste, które istnieją w organizmie człowieka. Może najlepiej byłoby odpowiedzieć na pytanie „czym są embrionalne komórki macierzyste?”. Embrionalne komórki macierzyste to komórki, które istnieją w zarodku, zanim w pełni powstanie ludzkie dziecko. Po urodzeniu dziecka istnieją tylko dorosłe komórki macierzyste. Te dorosłe komórki macierzyste są również bardziej ograniczone w ich zdolności do różnicowania się w nowe komórki, często są w stanie różnicować się tylko w kilka określonych typów komórek, takich jak mięśnie, lub organy, lub skóra.

Jaka jest różnica między komórkami macierzystymi embrionalnymi a dorosłymi?

Embrionalne komórki macierzyste mają duży potencjał w zakresie leczenia, ponieważ mają nieograniczoną zdolność do wzrostu i różnicowania (są totipotentne i pluripotentne). Dorosłe komórki macierzyste, czyli somatyczne komórki macierzyste, mają ograniczoną zdolność do różnicowania się. Istnieją jednak dwa główne problemy związane z embrionalnymi komórkami macierzystymi: 1) ich pochodzenie jest kontrowersyjne, gdyż aby je pozyskać, muszą pochodzić z embrionu składającego się z 70-100 komórek, zabierając to, co potencjalnie mogłoby wyrosnąć na dziecko, oraz 2) embrionalne komórki macierzyste chcą wyrosnąć na płód, a naukowcy wciąż nie wiedzą, jak kontrolować ich potencjał wzrostu, więc w rezultacie mogą powodować guzy, gdy zostaną wstrzyknięte innej osobie.

Jak działają zastrzyki z komórek macierzystych?

Sposób podawania komórek macierzystych zależy od leczonego schorzenia i stanu zdrowia pacjenta. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Metody dostarczania komórek macierzystych.

Czy moje ubezpieczenie pokryje koszt leczenia komórkami macierzystymi?

Niestety, Twoje ubezpieczenie prawdopodobnie nie pokryje kosztów leczenia komórkami macierzystymi. Nasz zespół jest jednak wrażliwy na potrzeby finansowe naszych pacjentów i nie tylko oferujemy niezwykle konkurencyjne ceny, ale również istnieje wiele sposobów, w jaki możemy pomóc Ci zebrać pieniądze na leczenie. Po skontaktowaniu się z nami, pomożemy Ci rozważyć te opcje i dowiedzieć się, jak uczynić leczenie komórkami macierzystymi bardziej realną opcją dla Ciebie.

Skutki uboczne leczenia komórkami macierzystymi?

Pacjenci często doświadczają niewielkich skutków ubocznych związanych z leczeniem komórkami macierzystymi, a niektóre z tych skutków ubocznych są faktycznie oznaką działania komórek macierzystych. Pacjent może odczuwać niewielkie objawy, takie jak bóle głowy lub nudności w godzinach następujących po zabiegu. W ciągu pierwszych 48 godzin pacjenci mogą również doświadczać nasilenia objawów choroby, w których obecne objawy mogą się zaostrzyć i wydawać się gorsze niż wcześniej. Jest to znak, że komórki macierzyste znalazły swój cel. Objawy zazwyczaj ustępują po jednym lub dwóch dniach od pojawienia się.

Jak długo trzeba czekać na efekty?

Terapia komórkami macierzystymi nie jest szybkim sposobem leczenia. Większość pacjentów nie doświadczy żadnych zmian w czasie leczenia. Zazwyczaj oczekujemy, że komórki macierzyste osiągną swój pełny potencjał około 3-6 miesięcy po leczeniu. W związku z tym nierzadko zdarza się, że pacjenci widzą rezultaty nawet do roku po zabiegu.

Czy palenie lub picie alkoholu wpływa na terapię?

Badania sugerują, że picie i/lub palenie papierosów może znacznie zmniejszyć efekty leczenia komórkami macierzystymi. Mówiąc wprost, picie alkoholu i palenie papierosów utrudniają komórkom macierzystym wykonywanie ich pracy. Sugeruje się ograniczenie spożycia alkoholu przed, w trakcie i po leczeniu oraz maksymalne ograniczenie palenia tytoniu.

Jaki jest protokół leczenia mojej choroby/zaburzenia?

Różne schorzenia wymagają różnego podejścia do leczenia i terapii. Aby uzyskać bardziej dogłębne spojrzenie na nasz protokół dla twojego stanu, możesz sprawdzić stronę swojego stanu w zakładce „warunki leczenia” powyżej. Jeśli nie widzisz swojego warunku, możesz się z nami skontaktować. Skontaktujemy Cię ze specjalistą, który odpowie na Twoje pytania dotyczące konkretnego schorzenia (oczywiście całkowicie bezpłatnie).

Jak długo trwa leczenie?

W zależności od rodzaju leczenia, które otrzymujesz, nasz protokół terapii komórkami macierzystymi może być tak krótki jak 8 dni i tak długi jak 25 dni.

Czy komórki macierzyste są bezpieczne?

Przeprowadzono badania, które dowodzą bezpieczeństwa mezenchymalnych komórek macierzystych (MSCs), oraz komórek macierzystych z krwi pępowinowej (UCBSCs), na przykład to badanie. Te komórki macierzyste, w przeciwieństwie do embrionalnych komórek macierzystych, NIE powodują wzrostu guza ani raka. Gorąco polecamy, że podczas badań klinik komórek macierzystych, bezpieczeństwo powinno być problemem numer jeden. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące naszych standardów bezpieczeństwa, zapytaj nas tutaj.

Jak komórki macierzyste są przetwarzane w laboratorium?

Szczegółowe wyjaśnienie procedury przetwarzania komórek w naszych laboratoriach można znaleźć tutaj.

Jak pobiera się komórki macierzyste?

Komórki macierzyste Beike pochodzą z pępowiny matek oddanych zaraz po urodzeniu zdrowego dziecka. W Chinach istnieje powszechna praktyka polegająca na dobrowolnym oddawaniu krwi pępowinowej przez matki po urodzeniu zdrowego dziecka. Każda kobieta, która trafia do szpitala w Chinach, aby urodzić dziecko, jest automatycznie badana pod kątem wszystkich głównych chorób, w tym zapalenia wątroby i HIV. Przed oddaniem krwi pępowinowej zbierane są szczegółowe historie rodzinne od każdej matki. Stanowi to pierwszy etap procesu przesiewowego dla oddanej krwi pępowinowej. Tylko kobiety, które przeszły pełne badania przesiewowe i zostały uznane za całkowicie zdrowe, mogą oddać UCB.

Czy istnieją problemy etyczne związane z komórkami macierzystymi?

Są, ale nie z naszymi. Embrionalne komórki macierzyste nadały wszystkim komórkom macierzystym nieco złą sławę, ponieważ niosą ze sobą wiele pytań natury etycznej. Embrionalne komórki macierzyste pochodzą z zarodka, co oznacza, że aby je pobrać naukowcy muszą usunąć blastocystę, która potencjalnie mogłaby stać się dzieckiem. Ponadto embrionalne komórki macierzyste stwarzają dla pacjentów ryzyko wyrządzenia więcej szkody niż pożytku. W tej chwili nauka nie do końca wie, jak kontrolować zarodkowe komórki macierzyste, ponieważ zarodkowe komórki macierzyste, które zazwyczaj są zajęte tworzeniem dziecka, mogą się zdezorientować po wstrzyknięciu ich pacjentowi. Niestety, mogą one różnicować się w nieskończoność, powodując powstawanie nowotworów. Pod względem etycznym problem ten jest całkowicie omijany przez wykorzystanie dorosłych komórek macierzystych, które znajdują się w każdym człowieku po urodzeniu i można je łatwo pobrać bez szkody. Ponadto te dorosłe komórki macierzyste nie niosą ze sobą tego samego zamieszania co embrionalne komórki macierzyste i nie próbują różnicować się w nieskończoność. Dorosłe komórki macierzyste są całkowicie bezpieczne, co widać w tym badaniu.

Skąd się biorą komórki macierzyste?

Komórki macierzyste występują naturalnie w organizmie i są odpowiedzialne za tworzenie wszystkich nowych komórek, które uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu. W szczególności są one wytwarzane w szpiku kostnym.

Czym są mezenchymalne komórki macierzyste?

Mezenchymalne komórki macierzyste to dorosłe komórki macierzyste, które są w stanie różnicować się w wiele różnych typów komórek. Te typy komórek obejmują kości, mięśnie, tłuszcz, chrząstki i inne. Oprócz różnicowania się w wiele typów komórek, są one również w stanie wydzielać ważne cytokiny i czynniki wzrostu. Pomagają one regulować układ odpornościowy i zmniejszają stan zapalny, blizny i śmierć komórek, zapewniając potencjał poprawy w chorobach zwyrodnieniowych.

Jaki jest sens terapii wspomagających?

Terapie wspomagające są ważną częścią naszego programu leczenia komórkami macierzystymi. Cenimy holistyczne podejście do medycyny i dążymy do tego, aby upewnić się, że podjęto wszelkie wysiłki we wszystkich aspektach zdrowia, aby zapewnić, że leczenie komórkami macierzystymi działa na najwyższym poziomie. W szczególności, uczestnictwo w terapiach sugerowanych dla Twojego stanu zdrowia może pomóc w stymulowaniu wstrzykniętych komórek macierzystych, aby dotarły do miejsc urazu, dzięki czemu możesz uzyskać jak najwięcej korzyści z leczenia komórkami macierzystymi.

Czy używasz embrionalnych komórek macierzystych czy dorosłych komórek macierzystych?

Używamy tylko dorosłych komórek macierzystych. Naszym głównym zmartwieniem i celem jest bezpieczeństwo naszych pacjentów, a ponieważ embrionalne komórki macierzyste stwarzają określone zagrożenia dla zdrowia, nie stosujemy ich.

Czy mezenchymalne komórki macierzyste (MSCs) są zatwierdzone przez FDA?

Autologiczne mezenchymalne komórki macierzyste (MSC) zostały zatwierdzone przez amerykańską FDA do konkretnych zabiegów, takich jak zapalenie stawów w kolanie lub innych zlokalizowanych punktów w organizmie. Ponieważ leczenie to jest stosunkowo nowe, potrzeba czasu na przeprowadzenie, zbadanie i wydanie odpowiednich prób klinicznych, dlatego nie wszystkie zabiegi zostały jeszcze zatwierdzone przez FDA.

Nie widzisz swojego pytania?