Polski
中文繁體
English
Português
Română
Русский

Naukowcy Pracujący z Komórkami Macierzystymi aby Leczyć ALS

ALS, często określane również jako choroba Lou Gehriga, stało się znane po słynnej diagnozie Stephena Hawking’a i jest schorzeniem postępującym bez możliwości wyleczenia. Codziennie diagnozuje się około 15 nowych przypadków, a większość pacjentów umiera w ciągu 3 do 5 lat. Zrozumienie i w związku z tym możliwości leczenia tego schorzenia są ograniczone, ale obecnie terapia komórkami macierzystymi staje się obiecującym sposobem walki z postępem choroby.

Czterdziestojednoletni David Neufeglise był jednym z pacjentów, którzy przeszli próbę kliniczną terapii komórkami macierzystymi w przypadku ALS. David, inżynier mechanik był całkowicie zdrowym człowiekiem, do momentu, gdy zaczął zauważać ciągłe drgania w ramieniu. Po wielu miesiącach testów w końcu otrzymał wynik diagnozy – ALS.

David szybko dołączył do badania klinicznego Massachusetts General Hospital w Bostonie i zaczął otrzymywać terapie komórkami macierzystymi co 8 tygodni. Komórki macierzyste pochodzą od samych pacjentów, a następnie są rozmnażane i hodowane, aż dojrzeją i zachowują się bardziej jak komórki mózgowe. Następnie umieszcza się je z powrotem w ciele pacjenta, aby odbudowały utracone komórki i miejmy nadzieję, cofnęły niektóre uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego.

Specjalista ALS, dr Merit Cudkowicz, wyjaśnia, że „komórki macierzyste z własnych ciał ludzi mogą działać jak lek przeciwzapalny”. Naukowcy mają nadzieję, że leczenie spowoduje zmniejszenie zapalenia mózgu, co może osłabić progresywność ALS.

Davida zachęca jego leczenie i to, co może zrobić dla niego i innych osób cierpiących na tę chorobę. „Mam nadzieję, że w tej próbie pacjenci z ALS będą mieli potężną broń, z którą będą mogli walczyć z chorobą” – stwierdza. Około 200 pacjentów z ALS jest rekrutowanych do udziału w badaniu klinicznym.

Źródło:

https://philadelphia.cbslocal.com/2018/04/04/stem-cells-to-treat-als/

Share This