Polski
Italiano
Português
Română
Русский
繁體中文

Stwardnienie zanikowe boczne i terapia komórkami macierzystymi

⏲️2 min czytaj

ALS, często nazywane chorobą Lou Gehriga, jest chorobą progresywną znaną powszechnie po rozpoznaniu jej u Stephena Hawkinga. Niestety obecnie nie ma nią lekarstwa. Codziennie diagnozuje się około 15 nowych przypadków, a większość osób cierpiących z powodu ALS umiera w ciągu 3 do 5 lat.

Zrozumienie i co za tym idzie znalezienie możliwości leczenia tego stanu są ograniczone, ale obecnie dorosłe komórki macierzyste stają się obiecującym sposobem walki z progresją choroby.

Czterdziestojednoletni David Neufeglise był jednym z pacjentów, którzy przeszli próbę kliniczną w którym zastosowano terapię komórkami macierzystymi dla osób dotkniętych ALS. David, inżynier mechanik, był całkowicie zdrowym mężczyzną, kiedy zaczął odczuwać ciągłe drganie w jego ramieniu.

Po miesiącach testów w końcu zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne.

David szybko przyłączył się do badania klinicznego w Massachusetts General Hospital w Bostonie i zaczął otrzymywać terapię komórkami macierzystymi co 8 tygodni.

W tym badaniu komórki macierzyste pochodzą od samych pacjentów, a następnie są namnażane i hodowane, aż dojrzeją i zaczynają zachowywać się bardziej jak komórki mózgowe.

Następnie umieszcza się je z powrotem w ciele pacjenta, aby pomóc w odrodzeniu utraconych komórek oraz z nadzieją, że pomogą one cofnąć niektóre uszkodzenia wyrządzone mózgowi i rdzeniowi kręgowemu.

Specjalista w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego dr Merit Cudkowicz wyjaśnia, że „komórki macierzyste pochodzące z ciał pacjentów mogą działać jak leki przeciwzapalne”.

Badacze komórek macierzystych mają nadzieję, że leczenie spowoduje zmniejszenie stanu zapalnego mózgu, ponieważ to właśnie on jest przyczyną pogarszania się stanu pacjentów dotkniętych ALS.

David jest zmotywowany jego leczeniem i tym, co może ono zrobić dla niego i innych osób cierpiących na tę chorobę. „Mam nadzieję, że w końcu pacjenci z ALS będą mieli potężną broń, z którą będą mogli walczyć z chorobą”- stwierdza. W rekrutacji do próby klinicznej wzięło udział około 200 pacjentów z ALS.

Źródło: http://philadelphia.cbslocal.com/2018/04/04/stem-cells-to-treat-als/