Polski
中文繁體
English
Română

Pacjenci ze Zwyrodnieniem Plamki Żółtej Odzyskują Wzrok

Dwóch Pacjentów ze Zwyrodnieniem Plamki Żółtej z Wielkiej Brytanii Odzyskuje Wzrok.

Nowy rodzaj leczenia komórkami macierzystymi który został przeprowadzony w Londynie dosłownie oddał z powrotem wzrok dwóm pacjentom. Douglas Waters, który cierpiał na ciężkie zwyrodnienie plamki żółtej i nie mógł widzieć używając prawego oka, stwierdza : „mój wzrok poprawił się do tego stopnia, że mogę teraz przeczytać gazetę i pomagać mojej żonie w ogrodnictwie. To co zrobił zespół jest wspaniałe i czuję się taki szczęśliwy, że odzyskałem mój wzrok.”

Zwyrodnienie plamki żółtej jest powszechną dolegliwością w starzejącej się populacji, która powoduje utratę widzenia centralnego, które znajduje się bezpośrednio przed okiem i wykorzystywane jest do wielu codziennych zadań, takich jak prowadzenie samochodu i czytanie. Obecnie w samej Wielkiej Brytanii cierpi na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej od 600 000 do 700 000 osób.

W badaniu naukowcy skupili się tylko na „mokrym” zwyrodnieniu plamki żółtej, które jest wynikiem wycieku naczyń krwionośnych do plamki żółtej siatkówki. Komórki nabłonka barwnikowego siatkówki oka (RPE) są istotnym elementem naszej zdolności do wykrywania światła, tak więc zniszczenie plamki żółtej z wyciekiem może spowodować ślepotę w ciągu 6 tygodni. Naukowcy odkryli jednak, że kierując embrionalnymi komórkami macierzystymi tak by różnicowały się w komórki RPE, lekarze mogą chirurgicznie wszczepić plaster nowych komórek RPE do oczu pacjentów.

Wobec dwóch pacjentów okazało się to być fenomenalnym sukcesem. Douglas Waters w wieku 80 lat oraz inna kobieta w wieku około 60 lat zostali wybrani z powodu zaawansowanego stadium choroby. Po dziesięcioliniowym pomiarze wykresu oczekiwano, że odzyskają około trzech linii wzroku, bez możliwości odzyskania zdolności czytania. Jednak rok po zabiegu  wizja pacjentów poprawiła się niemal dwukrotnie w stosunku do oczekiwanych efektów do poziomu pięciu i sześciu linii. Oboje pacjentów jest obecnie w stanie znowu czytać.

Obecnie leczenie dotyczy jedynie „mokrego” zwyrodnienia plamki żółtej, ale istnieje nadzieja, że naukowcy ostatecznie będą w stanie leczyć „suche” zwyrodnienie plamki żółtej, co zdarza się, gdy plamka stopniowa się rozpada. Chociaż leczenie jest wciąż na wczesnym etapie, jest to zachęcający przykład, który daje nadzieję innym pacjentom z tą dolegliwością, że w niedalekiej przyszłości pojawi się skuteczne leczenie komórkami macierzystymi.

Źródło: https://www.theguardian.com/society/2018/mar/19/doctors-hope-for-blindness-cure-after-restoring-patients-sight

Share This