Polski
中文繁體
English
Română

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej komórkami macierzystymi

⏲️2 min czytaj

Przeprowadzone w Londynie nowe leczenie komórkami macierzystymi przywróciło wzrok dwóm pacjentom. Douglas Waters, który cierpiał na ciężkie zwyrodnienie plamki żółtej i nie mógł widzieć prawym okiem, mówi:

„Mój wzrok poprawił się do tego stopnia, że mogę teraz czytać gazetę i pomagać żonie w pracach ogrodniczych. To wspaniałe, co zrobił zespół lekarzy i mam szczęście, że odzyskałem wzrok.”

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej ?

Zwyrodnienie plamki żółtej jest powszechną dolegliwością wśród starzejącej się populacji, powoduje utratę centralnego widzenia, która znajduje się bezpośrednio przed okiem i jest używane do wielu zadań codziennych, takich jak prowadzenie samochodu i czytanie. W samej Wielkiej Brytanii od 600 000 do 700 000 osób cierpi obecnie na powiązane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej.

W badaniu, naukowcy skoncentrowali się wyłącznie na zwyrodnieniu plamki mokrej, które powstaje w wyniku wycieku z naczyń krwionośnych do plamki siatkówki. Komórki nabłonka barwnikowego siatkówki oka (RPE) stanowią istotną część naszej zdolności odczuwania światła, więc zniszczenie plamki może spowodować ślepotę w ciągu 6 tygodni. Jednak naukowcy odkryli, że wprowadzając embrionalne komórki macierzyste do wzrostu w komórkach RPE, lekarze mogą chirurgicznie wszczepić plaster nowych komórek RPE do oczu pacjentów.

Dwóch pacjentów z degeneracją plamki żółtej w Wielkiej Brytanii odzyskuje wzrok dzięki komórkom macierzystym

Dla tych dwóch pacjentów był to fenomenalny sukces. Ponad osiemdziesięcioletni Douglas Waters, i inna kobieta po sześćdziesiątce, zostali wybrani ze względu na ich zaawansowany stan chorobowy.

Opierając się na 10-liniowym wykresie oczekiwano, że odzyskają około trzech linii widzenia bez możliwości czytania. Jednak rok po leczeniu, okazało się, że ich poprawa była niemal dwukrotnie wyższa niż przewidywano. Na skali wykresu progres nastąpił w 5 i 6 liniach i oboje są w stanie ponownie czytać.

Obecnie leczenie dotyczy tylko zwyrodnienia plamki mokrej, ale istnieje nadzieja, że badacze ostatecznie będą w stanie leczyć również „suche” zwyrodnienie plamki, które następuje, gdy plamka stopniowo się rozpada.

Chociaż leczenie jest wciąż na wczesnym etapie, stanowi ono zachęcający przykład, który daje nadzieję innym pacjentom ze zwyrodnieniem siatkówki, że w niedalekiej przyszłości będzie możliwe skuteczne leczenie komórkami macierzystymi.

Źródło: https://www.theguardian.com/society/2018/mar/19/doctors-hope-for-blindness-cure-after-restoring-patients-sight