Polski
Español
Français
Italiano
Português
Română

Kanadyjska Studentka Jocelyn McGlynn Odnajduje Odpowiedniego Dawcę Komórek Macierzystych

⏲️3 min czytaj

Idealnie dopasowany dawca komórek macierzystych

Jocelyn McGlynn jest aspirującą do stania się lekarzem studentką czwartego roku nauk medycznych na Western University w Kanadzie. Kiedy zaczęła odczuwać symptomy anginy, udała się do lekarza po leczenie, ale angina wydawała się nie dawać za wygraną, nawet po kilku tygodniach i dwukrotnie zrobionego testu na anginę. W listopadzie 2018, po badaniach krwi, zostałą zdiagnozowana z ostrą białaczką mielomonocytową (AMML).

Jej lekarz zasugerował przeszczep komórek macierzystych aby odtworzyć Jocelyn szpik kostny po jej chemioterapii. Jej bracia Maxx i Zach mieli 25% szansy na dopasowanie, ale nie stanowiło to gwarancji I zainspirowało jej matkę, Jacqueline, aby zgłosić się do Facebook’a z prośbą o pomoc. “Mamy nadzieje, że to może coś pomóc Jocelyn lub innym ludziom ,” powiedziala. “Przeszczep szpiku kostnego zwykł odstraszać ludzi którzy są przekonani, że to bolesna procedura… Prawda jest taka, że wystąpiły pewne postępy w tej materii; dosłownie zbierane są komórki macierzysteod osoby zdrowej i przywracana jest ich równowaga w krwi dawcy. Nie odczuwa się żadnego bólu i jest dokładnie tak jak przy oddawaniu krwi; otrzymujesz swoją krew natychmiast z powrotem minus pobrane komórki macierzyste”

Próbki krwi oraz wymazy były przetrzymywane w Kanadzie w miastach Londyn, Windsor I jej rodzinnym mieście Chatham.. Odpowiedź była przytłaczająca. Jedna z organizacji biorąca udział w przedsięwzięciu, a mianowicie Western Stem Cell Club, otrzymała rekordową liczbę 767 wymazów. Bliska przyjaciółka Jocelyn’s Olivia Pomajba skomentowała to tak, “Myślałam, że będziemy mieli pod górkę starając się przekonać ludzi do zapisania się, ale kiedy zorientowali się co się dzieje, byli bardzo podekscytowani i chcieli nam pomóc.” Wsparcie dla niej rozszerzyło się poza trzy miasta, sięgając innych uniwersytetów i studentów którzy również ją wsparli.

Terapia komórkami macierzystymi pozwala pacjentowi na poddanie się bardziej intensywnej chemioterapii. Chemia może zabić dużą część szpiku kostnego, który używany jest przez organizm do wytwarzania nowych komórek krwi, więc może być użyta tylko ograniczona ilość. Z komórkami macierzystymi jednakże, te leki mogą być używane w większych dawkach w celu zabicia raka ograniczając ryzyko infekcji, krwawienia, i innych poważnych skutków ubocznych związanych z małą liczbą komórek krwii.

Wreszcie, 7 lutego, Jocelyn oglosiła na Facebooku, że odnalazła doskonałego dawcę, jednocześnie wyrażając wyrazy wdzięczności wobec wszystkich osób które pomogły. “Dziękuję bardzo za obserwowanie mojej podróży… za bycie razem ze mną podczas jej i za dodawanie mi siły ,” Jocelyn powiedziała. “Wasze myśli, wasze modlitwy, wasze pozytywne nastawienie; czuję je każdego dnia… Dziękuje każdemu kto pomógł mi sprawić, że moje złe wieści zamieniły się w coś dobrego. Czuję, że w ten sposób pomożemy wielu osobom.”

Przeszczep komórek macierzystych Jocelyn’s będzie miał miejsce dwudziestego lutego. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś obserwować jej podróż, zobaczysz ją tutaj Facebook link