Polski
Deutsch
Español
Português
Română
繁體中文

Pacjent z Turcji Pierwszy Raz Poddany Leczeniu Komórkami Macierzystymi w Przypadku Porażenia Mózgowego Uzyskuje Poprawę (Wideo)

⏲️3 min czytaj
  Yusuf Tas urodził się z porażeniem mózgowym zaledwie półtora roku temu, dotyka ono od 1,5 do 4 na 1000 urodzeń na całym świecie i jest najczęstszym rodzajem niepełnosprawności ruchowej u dzieci. Głównymi objawami Yusufa były niezdolność do wyrażania się poza płaczem, spastyczność lub sztywność w jego rękach i ciele oraz brak koncentracji lub świadomości przebywania między innymi. Po przejściu kompleksowego planu leczenia komórkami macierzystymi któremu został podday podczas podróży do ośrodka terapeutycznego w Tajlandii w sierpniu, chłopiec zaobserwował drastyczną poprawę tych objawów i ogólnej jakości życia.

Poniżej znajduje się historia udostępniona przez matkę Yusufa i wykorzystana za jej zgodą. Wiadomość została przetłumaczona z języka tureckiego i zmodyfikowana dla jasności.

„Przed leczeniem, Yusuf posiadał jedynie zdolność płaczu. Jednak po zabiegu potrafi tworzyć różne dźwięki, aby wyrazić to, czego chce. Na przykład, gdy chce trochę wody, podchodzi do swojej butelki i wydaje różne dźwięki. Jesteśmy naprawdę zaskoczeni, że on mruczy i może wymawiać niektóre litery, takie jak d, b i ç ( brzmi jak cz).

Ponadto, przed leczeniem, jego kończyny górne miały skurcze i nie był w stanie otwierać i używać rąk. Teraz możemy łatwo zobaczyć, że otwiera dłonie, a on zaczyna trzymać przedmioty znajdujące się w pobliżu i bawić się nimi. Dawniej, przed leczeniem nawet nie patrzył na swoje zabawki, teraz bawi się mnóstwem zabawek. Wcześniej, kiedy zostawiłam go gdzieś w domu, nigdy się nie ruszał, ale teraz jest w stanie poruszać się i czołgać 3 metry dalej. Wcześniej nie próbował się odwracać, ale teraz może sam się odwrócić. Nie mógł pozostać w pozycji umożliwiającej czołganie się, ale teraz może w ten sposób utrzymać swoje ciało przez 6-7 sekund. Poprawiły się również niesamowicie jego reakcje. Patrzy na ojca z życzliwością; dotyka naszych twarzy. Ponadto, jeśli nie chce czegoś wokół siebie, tłumaczy to swoim wyrazem twarzy. W przeszłości nie mógł oddzielić rąk od ciała, ale po zabiegu mógł dotknąć uszu, twarzy i nosa. Ma świadomość swoich części ciała i wygląda na szczęśliwego. Wszystkie te zmiany miały miejsce po leczeniu komórkami macierzystymi i osobiscie wierzę, że będzie coraz lepiej. Jestem wdzięczna za całą tą poprawę.  

Yusuf Tas: Leczenie komórkami macierzystymi w przypadku porażenia mózgowego- aquaterapia.

Zobacz więcej: Kompleksowe podejście do leczenia komórkami macierzystymi – Stem Cell Plus+

 

Referencje

  1. Intravenous grafts recapitulate the neurorestoration afforded by intracerebrally delivered multipotent adult progenitor cells in neonatal hypoxic-ischemic rats
  2. Umbilical cord blood cells and brain stroke injury: bringing in fresh blood to address an old problem
  3. Marrow stromal cells migrate throughout forebrain and cerebellum, and they differentiate into astrocytes after injection into neonatal mouse brains
  4. Human cord blood transplantation in a neonatal rat model of hypoxic-ischemic brain damage: functional outcome related to neuroprotection in the striatum
  5. Li Huang, Che Zhang et al (2018). A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Human Umbilical Cord Blood Mesenchymal Stem Cell Infusion for Children With Cerebral Palsy. Cell Transplantation (2018) Vol. 27(2) 325-334
  6. F. Ramirez, ET AL. Umbilical Cord Stem Cell Therapy for Cerebral Palsy. Med Hypotheses RES 2006.3: 679-686.
  7. James E Carroll & Robert W Mays. Update on stem cell therapy for cerebral palsy. Expert Opin. Biol. Ther. (2011) 11.
  8. David T. Harris. Cord Blood Stem Cells: A Review of Potential Neurological Applications. Stem Cell Rev (2008) 4:269–274.