Polski
Deutsch
Italiano
Português
Română
Русский
繁體中文

Leczenie ataksji komórkami macierzystymi pozwala pacjentowi na samodzielne chodzenie (Wideo)

⏲️3 min czytaj

Zaledwie trzy miesiące temu, zanim chorą na ataksję Lorenę poddano leczeniu dorosłymi komórkami macierzystymi, nie była ona w stanie swobodnie poruszać się bez wsparcia. Dodatkowo doświadczyła utraty kontroli tułowia, zaburzeń mowy, podwójnego widzenia i upośledzenia kontroli wzroku lub oczopląsu. Obecnie, jak można zaobserwować na jej filmie w domu, Lorena jest w stanie poruszać się samodzielnie bez potrzeby pomocy z zewnątrz.

Przed wyjazdem do Tajlandii w celu poddania się leczeniu dorosłymi komórkami macierzystymi, Lorena szukała sposobu aby uzyskać „lepszą jakość życia i żyć tak normalnie jak to tylko możliwe”. Przeszukując internet, rodzina Loreny napotkała opowieści o osobach, które przybyły przed nimi z podobnymi schorzeniami. Chociaż Lorena stwierdza, że mieli zwyczajnie obawy i jednocześnie nadzieje, biorąc również pod uwagę fakt, że dostępność terapii jest poza granicami własnego kraju, jak również to, że jest to stosunkowo nowy rodzaj leczenia, wraz z rodziną doszli do wniosku, że jest to „jedyna opcja” która jest dostępna. Oprócz poprawy funkcji chodu i ruchow, Lorena powiedziała, że zauważyła inne rodzaje poprawy w tym: komunikacji, przełykaniu, kontroli tułowia, oraz problemów z podwójnym widzeniem już 3 miesiące po zakończeniu terapii. Jej poprawa została szeroko omówiona w brazylijskich mediach (linki poniżej).

Zdjęcie Loreny pacjentki z ataksją
Imię pacjenta: Lorena
Wiek pacjenta: 24
Narodowość: Brazylijka
Diagnoza: Ataksja (SCA3)
Rodzaj komórek macierzystych:
Czas trwania kuracji: 25 Dni
liczba komórek w przybliżeniu: 120 milionów
Zastosowane terapie: Akupunktura, Aquaterapia, Hiperbaryczna Terapia Tlenowa, Terapia Żywieniowa, Terapia Zajęciowa, Fizjoterapia, Przezczaszkowa Stymulacja Magnetyczna

Chociaż taka poprawa może wydawać się zdumiewająca, nie jest to pierwszy przypadek leczenia komórkami macierzystymi, który przyniósł znaczną poprawę pacjentom z ataksją. Juliet Govender znajdowała się w bardzo podobnej sytuacji; „Po błędnej diagnozie stan zdrowia Julii pogorszył się do tego stopnia, że nie była w stanie wspiąć się po schodach i chodzić bez pomocy…” W końcu zdiagnozowano u niej ataksję rdzeniowo-móżdżkową typu 1 i przeszła ona terapię komórkami macierzystymi w 2015 roku której wyniki zmieniły jej życie.

Obejrzyj: Juliet, Ataksja | Historia Leczenia Komórkami Macierzystymi

Riaan Van der Merwe, kolejna pacjentka z ataksją, która przeszła dwie rundy leczenia komórkami macierzystymi w celu odzyskania sprawności motorycznej. W poniższym filmie widać progresywną naturę ataksji rdzeniowo-móżdzkowej, i drastycznie pozytywnego efektu leczenia komórkami macierzystymi i ich wpływu na funkcje motoryczne pacjentów.
https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fbusiness.facebook.com%2Fbeikebiotech%2Fvideos%2Fvb.110777175601906%2F1304252932920985%2F%3Ftype%3D3&show_text=0&width=560

Podczas gdy leczenie komórkami macierzystymi daje nadzieję pacjentom z ataksją, główny cel polega na tym, aby każdy pacjent cierpiący na aktualnie nieuleczalną lub przewlekłą chorobę może znaleźć odpowiedni dla niego leczenie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób leczenie komórkami macierzystymi może pomóc Tobie lub bliskiej Ci osobie która choruje na ataksję, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym globalnym zespołem medycznym.

Bezpłatna Konsultacja w Sprawie Leczenia Ataksji

Dodatkowe informacje z mediów brazylijskich (po portugalsku):

http://g1.globo.com/mato-grosso/mttv-1edicao/videos/t/edicoes/v/jovem-volta-a-andar-apos-tratamento-com-celulas-tronco-na-tailandia/5878413/
http://g1.globo.com/mato-grosso/noticia/jovem-com-doenca-rara-volta-a-andar-apos-tratamento-na-tailandia.ghtml
http://www.gazetadigital.com.br/conteudo/show/secao/9/og/1/materia/510155/t/jovem-volta-a-andar-sozinha-apos-tratamento-com-celulas-tronco
http://www.olhardireto.com.br/noticias/exibir.asp?id=434344&edt=34¬icia=jovem-surpreende-e-volta-a-andar-antes-do-previsto-apos-tratamento-na-tailandia

Referencje

  1. Human Umbilical Cord Blood Derived Mononuclear Cell Transplantation Case Series of 30 Subjects with Hereditary Ataxia
  2. Hyun-Jung Park,Giyoon Bang, Bo Ra Lee, Hyun Ok Kim, and Phil Hyu Lee. Neuroprotective Effect of Human Mesenchymal Stem Cells in an AnimalModel of Double Toxin-Induced Multiple System Atrophy Parkinsonism. Cell Transplantation, Vol. 20, pp. 827–835, 2011.
  3. Zhongling Feng & Feng Gao. Stem Cell Challenges in the Treatment of Neurodegenerative Disease. CNS Neuroscience & Therapeutics 00 (2011) 1–7.
  4. You-Kang Chang, Ming-Hsiang Chen, Yi-Hung et al. Mesenchymal stem cell transplantation ameliorates motor function deterioration of spinocerebellar ataxia by rescuing cerebellar Purkinje cells.
  5. Kevin Kemp,Elizabeth Mallam, Kelly Hares, Jonathan Witherick, Neil Scolding, and Alastair Wilkins. Mesenchymal Stem Cells Restore Frataxin Expression and Increase Hydrogen Peroxide Scavenging Enzymes in Friedreich Ataxia Fibroblasts.