Polski
Deutsch
Español
Français
Italiano
Português
Română
Русский
繁體中文

Niesamowite rezultaty po 3 miesiącach terapii komórkami macierzystymi dla CP

⏲️4 min czytaj
Ava podczas sesji fizjoterapii

Ava i jej mama przyjechały do Tajlandii w lutym 2022 roku. Po 23 dniach leczenia wrócili do Szwajcarii bardzo pewni, że poprawa przyjdzie wkrótce. 3 miesiące później mama Avy skontaktowała się z nami i podzieliła się wszystkimi wspaniałymi wiadomościami o swojej córce, własnymi słowami oto co ma do powiedzenia…

Będziemy szczęśliwi, jeśli w jakiś sposób uda nam się w najbliższym czasie ponownie wyjechać do Tajlandii na drugi zabieg.

Stan

Ava has periventricular leukomalacia and this has resulted in Tetra Cerebral Palsy; Ava is also severely visually impaired. Ava cannot manage her daily life without us, she is dependent on assistance 24 hours a day. She has no control over her trunk or head and is subject to severe spasticity.

Treatment

Ava has a healthy twin sister, so the thought of using stem cells to treat her occurred to me. In Switzerland and Europe, this treatment is not allowed, so we found Beike and spent a year getting well informed about the treatment and what risks it can bring for Ava. Our doctors are all very skeptical about this treatment. We always figured if it didn’t help Ava, it would be an expensive rehabilitation treatment.

Znaleźliśmy Beike w internecie. Znamy Tajlandię bardzo dobrze i naprawdę doceniamy ich mentalność. To był dla nas czynnik, który miał nas dokładniej poinformować.
Mieliśmy nadzieję, że nasza córka będzie bardziej samodzielna, że znajdzie sposób na komunikację i określenie siebie.

Leczenie

Ponieważ przybyliśmy krótko po ponownym otwarciu Corony, musieliśmy jeszcze przejść kwarantannę.

We were comfortable at all times but often misunderstood as well. All our concerns were promptly addressed and we are thankful for that. Thais therapists are all amazing! Professional and knowledgeable. Especially physiotherapy or occupational therapy. All are very accommodating and supportive.

Po leczeniu

Pierwsze zmiany w Avie poczułam i zobaczyłam już podczas ostatniego tygodnia w Tajlandii po 1 miesiącu, ale moim zdaniem to właśnie intensywna terapia, bo komórki wciąż znajdowały drogę do mózgu Avy. Gdy wróciliśmy do domu, niestety zostaliśmy zarażeni przez covida. Jako objawy miała zapalenie ucha środkowego i wysoką gorączkę. To wszystko, czego nie powinna mieć po zabiegu, ale ostatecznie nie wpłynęło to na jej sukces.

Teraz jest 4 miesiące po leczeniu i Ava jest kolejną dziewczynką, niewiarygodne!!!

Na pewno warto wspomnieć, że przechodzi terapię cztery razy w tygodniu, a my jako rodzina pracujemy z nią bardzo intensywnie każdego dnia. Chcemy mieć max efekt złotego okresu 3 do 6 miesięcy po komórce macierzystej.

Możemy się z nią porozumieć, podnosi prawą rękę na wszystko, co jest: tak, więcej, pozytywnie i pozdrawiam. Czyli poznawczo ogromny postęp.

Ma znacznie lepszą kontrolę nad tułowiem i głową, jej spastyczność nie jest już tak wyraźna. Może siedzieć w swoim fotelu terapeutycznym (nie samodzielnie), ale jej górna część ciała nie jest już stale przechylana do przodu. Ponieważ ułożenie głowy jest lepsze, Ava może lepiej (niestety nie szybciej) jeść.

Od 6 tygodni jest też na intensywnej rehabilitacji i rozwinęła świetne umiejętności komunikacyjne. Tak bardzo, że teraz zaczynamy nawet korzystać z programu komputerowego, który ma jej pomóc w komunikacji.

Ava jest na dobrej drodze, aby stać się bardziej niezależną i zdolną do komunikacji, więc nie żyje już samotnie w swoim świecie – to bardzo miłe widzieć każdego dnia.

Będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli jakimś cudem uda nam się wkrótce ponownie wyjechać do Tajlandii na drugi zabieg!!!

Aby śledzić postępy Avy, przejdź do jej Facebooka, klikając tutaj.

Referencje

  1. Intravenous grafts recapitulate the neurorestoration afforded by intracerebrally delivered multipotent adult progenitor cells in neonatal hypoxic-ischemic rats
  2. Umbilical cord blood cells and brain stroke injury: bringing in fresh blood to address an old problem
  3. Marrow stromal cells migrate throughout forebrain and cerebellum, and they differentiate into astrocytes after injection into neonatal mouse brains
  4. Human cord blood transplantation in a neonatal rat model of hypoxic-ischemic brain damage: functional outcome related to neuroprotection in the striatum
  5. Li Huang, Che Zhang et al (2018). A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Human Umbilical Cord Blood Mesenchymal Stem Cell Infusion for Children With Cerebral Palsy. Cell Transplantation (2018) Vol. 27(2) 325-334
  6. F. Ramirez, ET AL. Umbilical Cord Stem Cell Therapy for Cerebral Palsy. Med Hypotheses RES 2006.3: 679-686.
  7. James E Carroll & Robert W Mays. Update on stem cell therapy for cerebral palsy. Expert Opin. Biol. Ther. (2011) 11.
  8. David T. Harris. Cord Blood Stem Cells: A Review of Potential Neurological Applications. Stem Cell Rev (2008) 4:269–274.