Polski
Deutsch
Español
Français
Italiano
Português
Română
Русский
繁體中文

Q&A – Terapia komórkami macierzystymi w porażeniu mózgowym

⏲️3 min czytaj
Subir w towarzystwie swojego taty podczas sesji terapii zajęciowej

Od pierwszego dnia cały personel sprawił, że czuliśmy się bardzo komfortowo.

Nasz pacjent Subir wraz z tatą przez 23 dni poddawali się naszemu protokołowi terapii komórkami macierzystymi. Podczas ich pobytu usiedliśmy z nimi, aby dowiedzieć się więcej o stanie Subira i ich doświadczeniach w naszym ośrodku w Bangkoku, w Tajlandii.

Stan Subira

W 2019 roku, kiedy dowiedzieliśmy się, że Subir nie rośnie na tym samym poziomie co inne dzieci, więc jego lekarz skierował nas do terapeuty na terapię mowy i terapii zajęciowej. Od pierwszego dnia myśleliśmy, że jest powolny, ponieważ po urodzeniu miał problemy z karmieniem i nie mógł pić żadnych płynów. Nauczenie go picia mleka zajęło nam kilka miesięcy, więc myśleliśmy, że ma powolny start. Robił terapie przez 6 miesięcy, a potem zaczął się covid i wszystko się odsuwało. Pomagaliśmy mu przez lata, ale jego mowa nie przynosiła efektów. Jego okręg szkolny zdiagnozował u niego ASD, więc wciąż naciskaliśmy na terapie i po zabraniu go do kilku specjalistów dowiedzieliśmy się, że ma lekkie porażenie mózgowe, ponieważ może otworzyć usta, aby mówić, ale nie może wydobyć słów.

Niektóre z objawów to: opóźnienie mowy, trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego, osłabienie mięśni, koordynacji ręka-oko, brak możliwości biegania i skakania oraz trudności w prawidłowym przeżuwaniu pokarmów.

Jak dowiedziałeś się o swoim leczeniu? A jakie były twoje oczekiwania?

O Beike Biotech dowiedziałem się z internetu. Zrobiłem trochę badań i natknąłem się na stronę internetową i byłem pod wrażeniem filmów z referencjami. Najlepszym sposobem na opisanie stanu Subiru jest testimonial video pacjenta Flynn z Australii. Oglądałam wiele filmów na Youtube o Beike i czułam, że to właściwy zabieg, na który warto się wybrać.

Mamy nadzieję, że leczenie poprawi jego jakość życia w wielu aspektach, zwłaszcza mowę. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy uda mu się poprawić mowę.

Pobyt w naszym Centrum Obiektowym

Ośrodek miał swojego kierowcę czekającego na nas na lotnisku i sprawił, że czuliśmy się bardzo komfortowo po przybyciu do obiektu. Personel jest bardzo bardzo przyjazny i uprzejmy, sprawili, że czuliśmy się częścią ich rodziny. To 6 gwiazdek na 5. Podczas pierwszego zabiegu z użyciem komórek macierzystych, lekarz i pielęgniarki sprawili, że wyglądało to bardzo komfortowo, a Subir nie miał żadnych skutków ubocznych, obudził się po kilku godzinach snu gotowy do wyjścia i działania. Wierzę, że terapie pomogły Subirowi stać się bardziej aktywnym i wygodnym w kontaktach z personelem i pielęgniarkami.

Ogólne doświadczenie

Jego sytuacja teraz to może trochę za wcześnie, żeby powiedzieć co tak naprawdę się zmieniło, ale czuję, że zrobił się trochę bardziej aktywny. Także będziemy obserwować najbliższe kilka miesięcy, aby zobaczyć, jakie zmiany nadejdą. Mieliśmy wspaniałe doświadczenie, czuliśmy się bardziej jak na wakacjach, a nie przechodząc przez leczenie. Od pierwszego dnia cały personel sprawił, że czuliśmy się bardzo komfortowo.

Referencje

  1. Intravenous grafts recapitulate the neurorestoration afforded by intracerebrally delivered multipotent adult progenitor cells in neonatal hypoxic-ischemic rats
  2. Umbilical cord blood cells and brain stroke injury: bringing in fresh blood to address an old problem
  3. Marrow stromal cells migrate throughout forebrain and cerebellum, and they differentiate into astrocytes after injection into neonatal mouse brains
  4. Human cord blood transplantation in a neonatal rat model of hypoxic-ischemic brain damage: functional outcome related to neuroprotection in the striatum
  5. Li Huang, Che Zhang et al (2018). A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Human Umbilical Cord Blood Mesenchymal Stem Cell Infusion for Children With Cerebral Palsy. Cell Transplantation (2018) Vol. 27(2) 325-334
  6. F. Ramirez, ET AL. Umbilical Cord Stem Cell Therapy for Cerebral Palsy. Med Hypotheses RES 2006.3: 679-686.
  7. James E Carroll & Robert W Mays. Update on stem cell therapy for cerebral palsy. Expert Opin. Biol. Ther. (2011) 11.
  8. David T. Harris. Cord Blood Stem Cells: A Review of Potential Neurological Applications. Stem Cell Rev (2008) 4:269–274.