Polski
Français
Italiano
Română

Błędna Diagnoza o Porażeniu Mózgowym Prowadzi do Drastycznej Poprawy

⏲️4 min czytaj

Wkrótce po urodzeniu małe dziecko z Malawi o imieniu Zidane zaczęło okazywać źle wróżące oznaki. Odchylało ono głowę do tyłu, do miejsca, w którym dotykało pleców, kończyny były bardzo spastyczne, chłopiec nie był w stanie sam usiąść, a palce trzymał składając w mocno zaciśniętą pięść.

To nie wszystko, Zidane płakał dzień i noc, i spał od 4 do 6 godzin dziennie. Przez cały ten czas jego rodzice bardzo dobrze się nim opiekowali i robili wszystko, co mogli, posiadając małą dozę informacji którą uzyskali od miejscowych lekarzy.

Rodzice Zidane zdecydowali się na podróż z ich rodzinnego miasta w Malawi do Południowej Afryki, aby odwiedzić specjalistę, który mógł rzucić nieco światła na ten przypadek. W ciągu 15 minut po wykonaniu rezonansu magnetycznego Zidana lekarz zapewnił ich, że chłopiec cierpi na porażenie mózgowe (CP) i że nic nie można zrobić, aby mu pomóc. To niestety historia, którą słyszymy zbyt często.

Pomimo niszczycielskich wieści rodzice Zidane’a postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć rozwiązanie dla swojego syna. Nie będąć podatnym na porażkę, ojciec Zidane’a przeprowadził własny research na temat porażenia mózgowego i sprawdził każdą możliwą szansę na pomoc jaką mógł odnaleźć w Internecie. Po przeanalizowaniu opublikowanych raportów i różnych informacji od innych pacjentów które dotyczyły zaawansowanych metod leczenia komórkami macierzystymi Beike, rodzice zdecydowali się odwiedzić Better Being Hospital, aby poddać się terapii.

Krótko po przybyciu do Tajlandii dr. Torsak nie zgodził się z pierwotną diagnozą o porażeniu mózgowym i postanowił szczegółowo zbadać sprawę Zidane’a, aby rzucić nowe światło na tę kwestię. Mały Zidane przeszedł intensywne badania, EMG, nowe badanie rezonansem magnetycznym, testy genetyczne, a nawet badania żołądka, aby ustalić, co jest podstawową przyczyną objawów Zidane’a; tak wygląda podejście medycyny funkcjonalnej w Better Being Hospital.

Po przeanalizowaniu wszystkich testów lekarze w Tajlandi doszli do innego wniosku niż ich odpowiednicy w RPA, uznali, że Zidane cierpi na chorobę neurodegeneracyjną a nie na porażenie mózgowe. Podobne choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, choroba Huntingtona, Parkinsona i stwardnienie zanikowe boczne, wymagaja innego skupienia się na chorobie i jej leczenia. Dzięki tej nowej wiedzy, lekarze zdecydowali się podjąć odpowiednie działania i kontynuować leczenie komórkami macierzystymi w oparciu o nowy protokół leczenia stworzony na potrzeby sytuacji Zidane’a.

Po 6 tygodniach w Bangkoku Zidane już widzi wyniki leczenia. Pierwszą istotną poprawą jest fakt, że w kończynach jest o 50% mniej spastyczności. Nie płacze w tak bolesny i niewytłumaczalny sposób jak wcześniej, nie odpycha ani nie wygina szyi; jego kontrola szyi jest bardziej stabilna. Jego pięści są teraz otwarte i nie zaciskają się jak wcześniej. Przedtem miał problem z refluksem, którego obecnie nie ma. Śpi o wiele lepiej. Kładzie się spać, kiedy jest zmęczony. Jego jakość życia poprawiła się drastycznie, a jego rodzice nie mogli być bardziej szczęśliwi.

Wisienką na torcie jest fakt, że jest on również bardziej responsywny. Za każdym razem, gdy jego ojciec klika palcami, chłopiec patrzy prosto na źródło dźwięku. To nie wszystko, za każdym razem gdy jego tata się z nim bawi, Zidane śledzi jego ruchy. Jest spokojniejszy a jego apetyt wzrósł. Co więcej, sen Zidane’a jest dużo głębszy. Do tej pory minęło niewiele ponad miesiąc od ostatniej iniekcji komórek macierzystych, a wyniki były oszałamiające. W tej chwili cała rodzina Zidane’a ma nadzieje na jeszcze większą poprawę. Jak mówi jego ojciec, „całkowite wyleczenie wydaje się teraz bardziej realistyczne”

Z powodu tych wyników fizjoterapia Zidane’a jest znacznie lepsza niż na początku, a on lepiej na nią odpowiada. Kilka dni temu zaczął nawet drgać palcami, zwiększył ruch w nogach i rękach bardziej niż przed rozpoczęciem terapii.

W Better Being Hospital, przypadki takie jak Zidane’a występują regularnie. Wielu pacjentów szuka odpowiedzi, na pytanie konwencjonalna medycyna odpowiada, że jej nie ma. Medycyna funkcjonalna i terapia komórkami macierzystymi to oparte na nauce terapie, które pomagają ludziom na całym świecie. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Zidane i jego rodzice znaleźli jakość życia, której wcześniej nie znali.

Referencje

  1. Intravenous grafts recapitulate the neurorestoration afforded by intracerebrally delivered multipotent adult progenitor cells in neonatal hypoxic-ischemic rats
  2. Umbilical cord blood cells and brain stroke injury: bringing in fresh blood to address an old problem
  3. Marrow stromal cells migrate throughout forebrain and cerebellum, and they differentiate into astrocytes after injection into neonatal mouse brains
  4. Human cord blood transplantation in a neonatal rat model of hypoxic-ischemic brain damage: functional outcome related to neuroprotection in the striatum
  5. Li Huang, Che Zhang et al (2018). A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Human Umbilical Cord Blood Mesenchymal Stem Cell Infusion for Children With Cerebral Palsy. Cell Transplantation (2018) Vol. 27(2) 325-334
  6. F. Ramirez, ET AL. Umbilical Cord Stem Cell Therapy for Cerebral Palsy. Med Hypotheses RES 2006.3: 679-686.
  7. James E Carroll & Robert W Mays. Update on stem cell therapy for cerebral palsy. Expert Opin. Biol. Ther. (2011) 11.
  8. David T. Harris. Cord Blood Stem Cells: A Review of Potential Neurological Applications. Stem Cell Rev (2008) 4:269–274.