Polski
Deutsch
Español
Français
Italiano
Português
Română
Русский
繁體中文

Pacjent z porażeniem mózgowym wraca po drugie leczenie komórkami macierzystymi

⏲️4 min czytaj

Enzo pierwszy raz przyleciał z Wielkiej Brytanii do Bangkoku w 2016 roku, mając zaledwie 3 lata. Chłopczyk urodził się z czterokończynowym porażeniem mózgowym spowodowanym urazem jakiego doznał podczas porodu. Jego rodzice mieli nadzieję, że zrobią wszystko, aby poprawić jakość życia syna. Podczas poszukiwań sposobów leczenia w sieci, natknęli się na opcję leczenia komórkami macierzystymi. Wahając się, kontynuowali zbieranie informacji, do momentu w którym odnaleźli firmę Beike, która stała się dla nich „zdecydowanie najlepszą opcją leczenia”. Podczas oglądania licznych świadectw i referencji online, wiedzieli, że terapia ma duży potencjał w leczeniu ich syna. „Taka terapia nie jest dostępna w Wielkiej Brytanii, więc na początku nie chciałem podróżować tak daleko po leczenie, o którym przecież tak niewiele wiedzieliśmy, ale im więcej o nim czytałem, tym bardziej byłem przekonany, że musimy spróbować.”

Rodzina miała wyłącznie pozytywne opinie w stosunku do firmy Beike jak i o personelu szpitala. „Nasza podróż z Wielkiej Brytanii była długa. Byliśmy wyczerpani, a zmęczenie spowodowane różnicą czasu było bardzo doskwierające. Jednak pracownicy na miejscu okazali się niesamowici. Natychmiast spotkaliśmy się na lotnisku i zawieziono nas do hotelu. Podczas podróży do hotelu pokazano nam nasz harmonogram i mieliśmy możliwość omówienia leczenia oraz zadawania pytań. Kiedy dotarliśmy do naszego hotelu, zostaliśmy eskortowani do naszych pokojów, gdzie rozpakowaliśmy się i odpoczęliśmy. Pielęgniarki przyniosły posiłki Enza do naszego pokoju i przy każdej wizycie monitorowały jego poziom tlenu i tętno. Zapewniono nas, że jeżeli byśmy czegokolwiek potrzebowali, możemy po prostu zapytać. Drugiego dnia spotkaliśmy się z lekarzem. Zostały przeprowadzone odpowiednie testy, w tym zważenie chłopca oraz pobranie próbki krwi. Lekarze omówili z nami, na jakich obszarach chcielibyśmy się skoncentrować w trakcie leczenia i przekazali informacje każdemu z oddziałów, aby upewnić się, że wszyscy pracują po to by osiągnąć ten sam cel. Wszyscy byli przyjaźni, pomocni i bardzo sprawni w organizacji i opiece.”

Enzo Thompson i jego ojciec przed rozpoczęciem terapii w komorze tlenowej.
Enzo i jego ojciec przed terapią w komorze tlenowej

Enzo rozpoczął leczenie będąc przez długi czas niezdolnym do podniesienia głowy, siedzenia, stania lub chodzenia. Miał ograniczoną zdolność do używania swych rąk i ramion, nie był też w stanie jeść ani mówić. Jednak po rozpoczęciu leczenia jego rodzice zaczęli dostrzegać zmiany.

„Po pierwszym leczeniu komórkami macierzystymi naszego syna (2016) zauważyliśmy znaczną poprawę. W ciągu 3 i pół tygodnia, kiedy tu byliśmy, zyskał lepszą kontrolę nad rękami i ramionami, nauczył się przełykać (wciąż nie dość, aby zjeść posiłek, ale wystarczająco na tyle, aby powstrzymać go przed dryblowaniem i dając mu możliwość okazyjnej degustacji jedzenia). Miał także dość poważnego zeza w obu oczach, co poprawiło się niemalże natychmiast. Te efekty się utrzymują.”

Enzo otrzymał także szereg terapii wspomagających, w tym fizjoterapię i terapię zajęciową, hydroterapię, tlenoterapię hiperbaryczną, przezczaszkową stymulację magnetyczną, akupunkturę i czynnik wzrostu nerwów. Terapie te pomogły nakierować komórki macierzyste we właściwe miejsca i pomogły Enzo nabrać więcej siły oraz uzyskać nowe zdolności, których wcześniej nie posiadał. Jego rodzina potwierdza te fakty, mówiąc: „Program intensywnego wsparcia jakie oferuje firma Beike jest unikalny i był jednym z głównych powodów, dla których ich wybraliśmy”.

Zdjęcia Enza wraz ojcem w trakcie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej
Enzo razem z ojcem podczas trwania przezczaszkowej stymulacji magnetycznej.

Enzo powraca w 2018, tym razem z nowymi celami. Tym razem jego rodzice planują skupić się na umiejętnościach motorycznych i stymulacji jamy ustnej poprzez terapię zajęciową. Pracowali nad kontrolą jego głowy, ruchem ramion i siłą mięśni postularnych

Zauważyli już wyniki w tych obszarach i liczą na dalszy postęp. Mają nawet nadzieję, że wrócą jeszcze raz. „Chciałbym, aby leczenie komórkami macierzystymi było dostępne w Wielkiej Brytanii, ale do tego czasu pragnęlibyśmy kontynuować współpracę z Beike i mamy nadzieję, że przyjedziemy tu po raz trzeci.”

Jeżeli Ty lub ktoś Ci bliski cierpi na porażenie mózgowe i chcesz dowiedzieć się więcej o komórkach macierzystych Beike oraz potencjalnych metodach leczenia, kliknij tutaj:

Darmowa Konsultacja

Referencje

  1. Intravenous grafts recapitulate the neurorestoration afforded by intracerebrally delivered multipotent adult progenitor cells in neonatal hypoxic-ischemic rats
  2. Umbilical cord blood cells and brain stroke injury: bringing in fresh blood to address an old problem
  3. Marrow stromal cells migrate throughout forebrain and cerebellum, and they differentiate into astrocytes after injection into neonatal mouse brains
  4. Human cord blood transplantation in a neonatal rat model of hypoxic-ischemic brain damage: functional outcome related to neuroprotection in the striatum
  5. Li Huang, Che Zhang et al (2018). A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Human Umbilical Cord Blood Mesenchymal Stem Cell Infusion for Children With Cerebral Palsy. Cell Transplantation (2018) Vol. 27(2) 325-334
  6. F. Ramirez, ET AL. Umbilical Cord Stem Cell Therapy for Cerebral Palsy. Med Hypotheses RES 2006.3: 679-686.
  7. James E Carroll & Robert W Mays. Update on stem cell therapy for cerebral palsy. Expert Opin. Biol. Ther. (2011) 11.
  8. David T. Harris. Cord Blood Stem Cells: A Review of Potential Neurological Applications. Stem Cell Rev (2008) 4:269–274.