Polski
Deutsch
Español
Français
Italiano
Português
Română
Русский
繁體中文

Wstrzyknięcie dokanałowe

Podanie dokanałowe polega na wstrzyknięciu do kanału kręgowego w celu uzyskania dostępu do płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF), a tym samym do ośrodkowego układu nerwowego. Ten rodzaj podawania pozwala na dostarczenie komórek macierzystych do mózgu i rdzenia kręgowego w łatwiejszy i bardziej skuteczny sposób.

Przed wstrzyknięciem wykonuje się nakłucie lędźwiowe (LP) w celu pobrania niewielkiej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego i zastąpienia go komórkami macierzystymi.

Kroki infuzji:

  1. Pacjent jest proszony o niejedzenie po godzinie 22:00 w dniu poprzedzającym zabieg.
  2. Pacjenci zostaną przeniesieni na chirurgiczny blok operacyjny, gdzie lekarz w asyście dwóch pielęgniarek wykona zastrzyk.
  3. Pacjenci zostaną ułożeni na boku z plecami blisko krawędzi stołu lub łóżka. Następnie pielęgniarka pomoże pacjentowi zgiąć kolana w kierunku brzucha i przygiąć głowę do klatki piersiowej w pozycji płodowej. Pozycja ta pomaga rozdzielić kręgi, co ułatwia wprowadzenie igły.
  4. Lekarz najpierw zbada dolną część pleców pacjenta i zaznaczy właściwe miejsce wprowadzenia (między dwoma kręgami lędźwiowymi od L2 do L5).
  5. Następnie obszar jest czyszczony środkiem antyseptycznym, a pod skórę wstrzykiwany jest środek miejscowo znieczulający, aby znieczulić obszar, w którym igła zostanie wprowadzona do kanału kręgowego.
  6. Po ustawieniu igły w prawidłowym położeniu wyciąga się igłę rdzeniową i pobiera około 2 ml płynu mózgowo-rdzeniowego.
  7. Komórki macierzyste (około 1 ml) i roztwór soli fizjologicznej (około 1 ml) zostaną następnie podane odpowiednio przez igłę do płynu mózgowo-rdzeniowego.
  8. Procedura kończy się wycofaniem igły z ponownie wprowadzonym mandrynem przy jednoczesnym uciśnięciu miejsca wkłucia. Umieszczenie igły wraz z infuzją zwykle trwa od 20 minut do godziny.
  9. Wszyscy pacjenci proszeni są o leżenie na płasko przez 4 do 6 godzin po zabiegu, aby uniknąć tymczasowych skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, nudności, gorączka, wymioty i/lub bóle nóg. Uważa się, że objawy te są wynikiem zmiany objętości płynu w kanale kręgowym. Nawet leżąc płasko, niektórzy pacjenci mogą nadal odczuwać te dolegliwości. Może to trwać do 48 godzin. Pacjenci powinni powiadomić lekarzy, jeśli wystąpi u nich bardzo silny ból głowy, sztywność karku, utrata czucia poniżej miejsca wkłucia lub jakikolwiek wyciek z miejsca wstrzyknięcia.