Polski
Deutsch
Español
Français
Italiano
Română
繁體中文

5 usprawnień po przeszczepie komórek macierzystych

⏲️4 min czytaj

Trudne początki

Zuzanna urodziła się z porażeniem mózgowym (CP), stanem, który powstaje w wyniku uszkodzenia półkul mózgowych. Uszkodzenia te występują przed, w trakcie lub tuż po urodzeniu. Zuzanna, pieszczotliwie nazywana Zuzą, spędziła życie będąc zależną od swojej rodziny. Zuzia jest dotknięta porażeniem czterokończynowym i jest również epileptyczką. Zanim usłyszała o użyciu komórek macierzystych w przypadku porażenia mózgowego i mając na uwadze fakt występowania nawet 3 ataków dziennie, jej rodzina rozpoczęła poszukiwania odpowiedzi.

Komórki macierzyste w przypadku porażenia mózgowego

Jej rodzice, szukając rozwiązania, już w Polsce usłyszeli o komórkach macierzystych jako metodzie leczenia porażenia mózgowego. Oczywiście mieli wahania i byli niepewni, czy jest to właściwy wybór dla ich córki. Komórki macierzyste oficjalnie są w Polsce wciąż nie zatwierdzoną przez instytucje medyczne metodą leczenia. Zanim rodzina zdążyła się poważnie nad tym zastanowić, Zuza była już poza przedziałem wiekowym do leczenia w Polsce. După ce și-a extins căutările în întreaga Beike lume, iar mama lui Zuza a spus: „a fost prima și ultima care ne-a impresionat”.

Odnalezienie Stem Cell Treatment Now

Matka Zuzanny uważa, że znalezienie Stem Cell Treatment Now „nie jest przypadkiem” i docenia wysokie standardy opieki medycznej i rehabilitacyjnej oraz „wiecznie uśmiechnięty” personel Beike. Ea admite că, înainte de a merge la Thailanda, „Mi-a fost frică de (a) bariera lingvistică, climatice, produse alimentare … complet inutil. Personal, medici, asistente medicale, reabilitare, oameni minunați, zâmbitori și calificați. Ei au fost întotdeauna fericiți să ajute!”

Brak ataków

Nie mogła również uwierzyć w indywidualną, skoncentrowaną uwagę ze strony personelu jaką otrzymała Zuzia. Od wielu pracowników pracujących nad nią jednocześnie po indywidualnie opracowany plan diety. Jednym słowem Zuzanna doświadczyła „rehabilitacji na najwyższym poziomie”. A ciężka praca się opłaciła. W niespełna dwa tygodnie po powrocie do domu „fizjoterapeuci i lekarze zauważyli poprawę stanu fizycznego”. Niektóre spośród usprawnień wynikających z zastosowania komórek macierzystych obejmowały:

 • Zwiększona kontrola głowy
 • Zwiększona stabilność tułowia
 • Możliwość rozluźnienia rąk i stóp
 • Zwiększone skupienie i zdolność koncentrowania się

Jej mama zauważyła również: „Zaczęła zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Patrzyła, obserwowała wszystko. To było niesamowite.” Jednak jednym z najbardziej ekscytujących usprawnień był fakt, że zmniejszyła się również intensywność ataków epileptycznych. „Badanie EEG głowy potwierdziło zmiany… Do dnia dzisiejszego Zuza nie doświadczyła nawet jednego ataku epileptycznego. Minęło 8 lub 9 miesięcy”. Poprawa trwa do dnia dzisiejszego.

Druga wizyta

Zastosowanie komórek macierzystych w leczeniu porażenia mózgowego zyskuje na popularności, ponieważ coraz więcej pacjentów, takich jak Zuza, próbuje dzielić się rezultatami swojego leczenia. W ostatnim wywiadzie na pytanie, dlaczego zdecydowała się na drugą wizytę, odpowiedziała: „Kiedy wróciliśmy do Polski i nasi fizjoterapeuci zobaczyli Zuzannę, nie mogli uwierzyć w to, co się stało. Niestety nawet w ciągu 8 lat rehabilitacji nie byli w stanie osiągnąć efektów, które uzyskaliśmy po pierwszym zabiegu w Beike. Właśnie dlatego wróciliśmy”.

Jej rodzina jest zaangażowana w zasygnalizowanie jak skuteczne jest zastosowanie komórek macierzystych w przypadku porażenia mózgowego. W ogólnej refleksji matka Zuzanny stwierdziła: „Beike jest najlepszą rzeczą, jaka mogła się nam przytrafić. Nie chcemy wyjeżdżać. Dziękuję bardzo za opiekę, jesteście wspaniali. Bardzo Was kochamy.” Zuzanna i jej rodzina niedawno wróciły do Polski po drugim leczeniu i wszyscy mamy nadzieję, że Zuzanna dostrzeże kolejną poprawę w kolejnych miesiącach!

Posłuchaj jak rodzina Zuzanny wyraża poparcie dla komórek macierzystych, Stem Cell Treatment Now i Beike Biotech w poniższym filmie na Youtube:

Aby dowiedzieć się więcej o naszym kompleksowym leczeniu komórkami macierzystymi, kliknij poniżej.

Zdobądź więcej informacji

Referencje

 1. Intravenous grafts recapitulate the neurorestoration afforded by intracerebrally delivered multipotent adult progenitor cells in neonatal hypoxic-ischemic rats
 2. Umbilical cord blood cells and brain stroke injury: bringing in fresh blood to address an old problem
 3. Marrow stromal cells migrate throughout forebrain and cerebellum, and they differentiate into astrocytes after injection into neonatal mouse brains
 4. Human cord blood transplantation in a neonatal rat model of hypoxic-ischemic brain damage: functional outcome related to neuroprotection in the striatum
 5. Li Huang, Che Zhang et al (2018). A Randomized, Placebo-Controlled Trial of Human Umbilical Cord Blood Mesenchymal Stem Cell Infusion for Children With Cerebral Palsy. Cell Transplantation (2018) Vol. 27(2) 325-334
 6. F. Ramirez, ET AL. Umbilical Cord Stem Cell Therapy for Cerebral Palsy. Med Hypotheses RES 2006.3: 679-686.
 7. James E Carroll & Robert W Mays. Update on stem cell therapy for cerebral palsy. Expert Opin. Biol. Ther. (2011) 11.
 8. David T. Harris. Cord Blood Stem Cells: A Review of Potential Neurological Applications. Stem Cell Rev (2008) 4:269–274.